info@mediacare.pl

Video marketing – jak go wykorzystać w swojej firmie?

Video marketing - jak go wykorzystać w swojej firmie?

Vlog​ zamiast bloga, live stream z eventu czy nowy tutorial na ​kanale firmowym na YouTube​. To w ostatnim czasie bardzo zyskujące na sile elementy​ komunikacji wizualnej​ firm. Czemu zawdzięczamy ich rosnącą popularność i jak odnaleźć się w video marketingu z tym czym się zajmujemy? Nie chodzi tutaj o nagrywanie idealnie skrojonych reklam (choć one też mają znaczenie), a bardziej przystępnych, często też spontanicznych filmików i streamów. Dla nas oznacza to też dużo mniejsze koszty, dlatego warto umyślnie wykorzystać ten trend. Pamiętajmy, że aby zachować konkurencyjność na rynku, należy stale śledzić nowe tendencje i nie zamykać się na nowe formy komunikacji wizualnej. Jak głosi pewien hip hopowy track „trzeba się zmieniać, by jakim jest się pozostać”* i w tym przypadku rada artystów raperów całkowicie się sprawdza.

.

Video marketing – dlaczego jego znaczenie tak wzrasta?

Reklamy i różnego rodzaju komunikaty otaczają nas wszędzie, dlatego przykucie naszej uwagi jest coraz trudniejsze. Ważny jest zarówno pomysłowy jak i przejrzysty przekaz. Video jest już w samej formie dynamiczniejsze, co wiąże się z większą szansą na zaangażowanie emocji klienta. To właśnie o nie tutaj chodzi, gdyż bezpośrednio przyczyniają się one do zwiększenia naszych zysków. Stosowanie video marketingu​ – szczególnie relacji typu live stream – buduje także naszą autentyczność w sieci, a ta jest bardzo pożądaną cechą w czasach wielu fake newsów. Trudno coś ukryć, gdy nagrywamy na żywo.

Niemałą rolę w popularności powstawania​ kanałów firmowych na YouTube odgrywa wciąż rosnąca popularność tej platformy. Obecnie YouTube uznawany jest za drugą, zaraz po Google, najpopularniejszą wyszukiwarką internetową. Rozwojowi​ video marketingu​ pomógł też czas pandemii, który ograniczył nasze wychodzenie do sklepów stacjonarnych i dał szansę tym, które działają internetowo. Konsumenci potrzebują zatem rad i objaśnień w jak najbardziej przystępnej formie.

video marketing

.

Jak wykorzystać YouTube w swojej firmie?

Wraz ze wzrostem popularności samej platformy YouTube, stale wzrasta znaczenie vlogerów i zaufanie do nich. Warto więc ten naturalnie zwiększający się trend wykorzystać w swojej firmie. Możemy do prowadzenia vloga zatrudnić konkretną osobę lub, jeśli sami czujemy się na siłach, nagrywać własne filmy. Skąd pomysł na ciekawy film? Tutaj mamy duże pole do popisu. Mogą to być spontaniczne treści przedstawiające naszą firmę „od kuchni”, relacje z wydarzeń, targów, czy konferencji. To one skracają dystans między firmą a jej klientami. Zamiast pustych słów mamy konkretne osoby. Oglądający mogą wyczuć nastrój prowadzącego, obserwować jego mowę ciała i zweryfikować to, czy faktycznie założenia firmy przekładają się na to co jest ukazane w treści video. ​Video marketing​ może generować nie tylko większe zainteresowanie wśród klientów, ale także znakomicie poprawić komunikację wewnątrz firmy, czy przedstawić ją jako otwartą i innowacyjną przed nowymi pracownikami. Oglądając nagranie, w którym nasz potencjalny pracodawca opowiada z zaangażowaniem czym pracownicy zajmują się w poszczególnych działach na pewno, choćby podświadomie, wzbudzi nasze większe zaufanie do firmy i przekonanie, że faktycznie jest to miejsce dla rozwoju i otwartości na nowe trendy.

Oprócz bardziej spontanicznych treści warto zarezerwować także miejsce na specjalistyczne porady, ​filmy instruktażowe, ​czy nagrania z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (tzw. FAQ – Frequently asked questions). Dużo łatwiej jest nam słuchać i oglądać, gdy ktoś tłumaczy jak np. zmienić filtr w odkurzaczu, niż robić to przy użyciu opisowej instrukcji obsługi. Prezentacja nowego produktu i objaśnień jego funkcji na filmie również przyciągnie zapewne wielu oglądających. Podczas oglądania dostajemy wszystkie odpowiedzi niejako na tacy. To zbliża potencjalnego konsumenta do zakupu. Gdy zajmujemy się sprzedażą produktów niewymagających wyjaśnień jak je użytkować (np. ubrania) zawsze możemy zainteresować naszych klientów filmem o trendach w danej dziedzinie, czy też rozbudzić ich otwartość na poszerzanie wiedzy poprzez przedstawianie ciekawostek branżowych w atrakcyjny sposób.

.

Jak wykorzystać video trendy na Facebooku i innych​ social mediach?

Czy facebookowy „challenge” też może stać się elementem​ video marketingu? Oczywiście. Takie metody też możemy stosować pod warunkiem, że będziemy robić to w sposób przemyślany i wcześniej ustalimy jakie efekty chcemy osiągnąć. Co istotne, w hasztagu z nazwą „challenga” nie powinniśmy używać nazwy swojej firmy, gdyż to może zniechęcić część użytkowników. Należy zachować świeżość i ramy dla spontaniczności działań.

Aby złapać uwagę użytkownika scrollującego stronę w ​social mediach​ warto użyć krótkiej, wyrazistej animacji. Nie zawsze najistotniejszym elementem jest fabuła i wciągająca opowieść w video. Ważne, aby tymi elementami umiejętnie żonglować, dostosowywać do sytuacji, a także pamiętać o nieustannym eksperymentowaniu. Tylko wciąż się rozwijając i zmieniając jesteśmy w stanie nadążać za naszymi konsumentami i trendami, które nimi kierują.

video marketing

.

O czym pamiętać w​ video marketingu?

Gdy powiększamy zakres naszej​ komunikacji wizualnej ​o działania video, warto zapoznać się z zasadami choćby umiejętnego przemawiania.Nawet najbardziej interesujący produkt nieumiejętnie przedstawiony przez prezentującego, nie wyda nam się atrakcyjny. Należy więc pamiętać, aby osoba występująca w video emanowała energią i pasją oraz wyeliminowała błędy oraz długie pauzy w przemawianiu.

Istotna jest także dobra jakość nagrań. Użytkownicy social mediów stają się coraz bardziej wymagający. Słabe nagrania po prostu nie wzbudzają ich zaufania. Ważnym aspektem filmów instruktażowych, czy video nagrywanych po to, aby odpowiedzieć na jakieś pytanie, jest przejrzystość informacji. Nikt, kto chce dowiedzieć się jak wymienić wcześniej już przytoczony filtr w odkurzaczu, nie ma ochoty słuchać długich wstępów, powitań i nieśmiesznych żarcików. Liczy się krótkie powitanie i konkretna, jasna informacja na samym początku materiału.

*Cytowany fragment tekstu pochodzi z tracka „Wrocławska Premiera”, wrocławskiego artysty Waldemara Kasty.


.

Literatura:

● Dworucha M. (2014). Nakręcony marketing – jak najskuteczniej wykorzystać videomarketing [online] Marketerplus.pl Dostepne na: https://marketerplus.pl/teksty/artykuly/nakrecony-marketing/
● Moryc P.  (2020). Challenge w social media jako narzędzie komunikacji marketingowej [online] Marketingprzykawie.pl Dostępne na: https://marketingprzykawie.pl/artykuly/challenge-social-media-jako-narzedziekomunikacji-marketingowej/
● Content House. (2015). Fenomen video content marketingu [online] Socialpress.pl Dostępne na: https://socialpress.pl/newsroom/fenomen-video-content-marketingu
● Socialpress. (2020). Social video – przepis na sukces w mediach społecznościowych czy nic nie znaczący truizm? [online] Socialpress.pl Dostępne na:  https://socialpress.pl/2020/05/social-video-przepis-na-sukces-w-mediach-spolecznosciowych-czy-nic-nie-znaczacy-truizm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *